My Mimarlık Mühendislik Firması

                 My Mimarlık Mühendislik  Firması
Yetkili Kişi : Elif  YILDIZ ATEŞ My Mimarlık
Ünvanı : Mimar
İletişim No : ☎️ +90 224 245 45 15
Whatsapp ☎️ +90 531 323 90 49
Adres : Karaman, Biçen Sk. 7/A, 16160 Nilüfer/Bursa

My Mimarlık Mühendislik Firması Hizmetleri

 • Mimari Avan Projelerinin Hazırlanması
 • Mimari Kesin Projelerin Hazırlanması
 
Mimari Ruhsat Projelerinin Hazırlanması

Mimari Uygulama Projeleri
 
 • Yapılara Yönelik Profesyonel 3 Boyutlu Görselleştirme
 
 
 • Statik Projelerin Hazırlanması ve Raporların Oluşturulması (Betonarme, Çelik)
 
 • Statik Uygulama ve Detay Projelerinin Hazırlanması
 
 
 • Mekanik Tesisat Projelerinin Hazırlanması (HVAC Sistemleri)
 
 
 • Doğalgaz İç Tesisat ve Kolon Projelerinin Hazırlanması, Uygulamalarının Yapılması
 
 
 • Elektrik Tesisat ve Paratoner Projelerinin Hazırlanması
 
 
 • Binalara Yönelik Enerji Performansının Değerlendirilmesi ve EKB (Enerji Kimlik Belgesi) Düzenlenmesi
 
 
 
 
 
MY MİMARLIK MÜHENDİSLİK OFİSİ
ELİF YILDIZ ATEŞ 
       MİMAR
Telefon : 0224 245 45 15
Adres : Karaman Mah. Kültür Cd. Biçen Sk. No:7/A Nilüfer Bursa
 
MY MİMARLIK MÜHENDİSLİK OFİSİ
UĞUR YILDIZ        
MAKİNA MÜHENDİSİ 
Adres : Karaman Mah. Kültür Cd. Biçen Sk. No:7/A Nilüfer Bursa
 
 

Mekanik Tesisat Projelerinin Kapsadığı Sistemler Nelerdir?

Makine mühendisleri ve teknik ressamlar 7 farklı sistemin bileşenini kullanarak mekanik tesisat projesi oluşturmaktadırlar. Sıcak su, Atık su , Temiz su , Havalandırma , Isıtma , Soğutma ve Yangın söndürme sistemi olmak üzere toplam 7 sistemden oluşmaktadır. Bahsettiğimiz bu 7 sistemi tanımlarsak mekanik tesisat projelerinin içeriklerini daha iyi anlayabiliriz. 

Sıcak Su Sistemi

Banyoda, temizlikte ve diğer ihtiyaçlarımızı karşılamada ihtiyaç duyduğumuz sıcak suyun üretimini sağlayan sistemdir. Mazot, kömür, doğalgaz gibi sıcak su üretmeye yarayan sistemleri kapsamaktadır

Atık Su Sistemi

Binanın su giderleri ve kanalizasyon alanı ile ilişkilendirilen sistemlerden biridir. Binada oluşan zararlı atık suların binanın dışına atılmasını sağlar. Binadan çıkan atık suyu ana atık su sistemine ulaştırır.

Temiz Su Sistemi

Binanın içme suyu ve kullanım suyunu karşılayan sistemidir. Temiz su ihtiyacınızı konforlu bir şekilde temin etmenizi sağlar. Su depoları, pompalarhidroforlar, su arıtma ve yumuşatma sistemleri alt birimleri arasında yer almaktadır.

Havalandırma Sistemi

Canlıların konforlu bir şekilde yaşaması için yapının içerisinde taze ve temiz hava bulunması şarttır. Havalandırma sistemleri de canlılar için konfor oluşturacak, kirli havanın dışarı atılmasını sağlayan ekipmanları içermektedir. Havalandırma kanalları(emiş-üfleme), fanlar ve menfezler, klima santralleri bu sistem içerisinde yer almaktadır.

 Isıtma Sistemi

Binanın ısı ihtiyacını karşılayan tesisat sistemlerini kapsamaktadır. Radyatörler, konvektörler, fan-coil, ısıtma kazanları bu sistemin içerisinde yer almaktadır.

Soğutma Sistemi

Yaz mevsimi gibi sıcak dönemlerde binanın soğutulmasını sağlayan sistemdir. Klima cihazları, fan-coil, akışkan soğutucu gibi cihazlar soğutma sistemi içerisinde yer almaktadır.

Yangın Söndürme/Önleme Sistemi

Her yapı, yangın tehlikesi ile karşı karşıya gelebilir. Dolayısıyla yangın söndürme sistemi, binada yangın çıkması halinde en kısa sürede etkili müdahale edebilmek için oluşturulur.

Yangın söndürme sistemleri ve teknolojilerini yakından takip etmek, yangın depolarının yeri ve konumu ile ilgilenmek oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak, yangın bariyerlerinin binanın neresinde yer alması gerektiğini ayarlamaktadır. 

Mekanik tesisat projeleri içinde yer alan bu 7 farklı sistemin dışında kalan bazı tesisat sistemleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Havuz Tesisatı,
 • Buhar Tesisatı,
 • Mutfak ve Çamaşırhane Tesisatı,
 • Doğalgaz Tesisatı
 • Basınçlı Hava Tesisatı,
 • Kızgın Yağ Tesisatı,
 • Kızgın Su Tesisatı,
 • Medikal Gaz Tesisatı,
 • Güneş Enerjisi Tesisatı.

Yukarıda bahsedilen tesisat sistemlerine, inşa edilecek yapının özelliklerine göre ihtiyaç duyulabilir. Örneğin, havuzlu ve modern bir site inşa etmek isteyen bir kişi mekanik tesisat projesinde mutlaka havuz tesisatı ve doğalgaz tesisatı bulundurmalıdır. Eğer inşa edilen bina bir yurt veya otel olarak planlanmışsa mekanik tesisat projesinin içerisinde mutfak ve çamaşırhane tesisatı bulunmak zorundadır.

MEKANİK TESİSAT PROJESİ NEDİR?

Mekanik tesisat projesi; mimari projeye uygun olarak, makina mühendisleri tarafından hazırlanan, ölçekleri yapının büyüklüğüne ve özelliğine göre belirlenen sıhhî tesisat, kalorifer, kat kaloriferi ve benzeri gibi ısıtma, soğutma, havalandırma projeleri ve ısı yalıtım raporudur. İdare, yapının özelliğine göre bu projelerden gerekli olanları ister.